TU ROŚNIE

Banku BNP Paribas

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

świętokrzyskie, Julianów

Obszar:

1 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Banku BNP Paribas

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

świętokrzyskie, Julianów

Obszar:

1 ha
Las Na Zawsze BNP powstał jesienią 2022 roku w województwie świętokrzyskim obok miejscowości Ożarów/Julianów – pomiędzy Kielcami a Lublinem.

Działka jest sklasyfikowana jako grunt leśny kategorii V i VI. Na tym terenie rósł las, lecz poprzedni właściciel wyciął drzewa w roku 2020 i zaczął przygotowania do sadzenia (teren był zmulczowany w roku 2021). Prace jednak nie ruszyły i po roku działka zaczęła już zarastać – pojawiło się trochę traw, odrobinę czeremchy. Północny kraniec działki totalnie zarósł robinią akacjową, a z kolei południowy nawłocią kanadyjską. To są gatunkiem inwazyjne!!! O ile zwykle nie naruszamy struktury ziemi, to jednak te fragment terenu zmulczowaliśmy ponownie. – po prawej zdjęcia.

Cała działka kupiona przez Fundację ma kształt wydłużonego trapezu i powierzchnię całkowitą 1,7 ha. Podzieliliśmy ją na dwie części, dla dwóch partnerów. Las Na Zawsze BNP znajduje się w części południowej działki i ma pow. 1,0 ha. – mapka po lewej.

Działki nie grodziliśmy po granicach, zostawiając trochę przestrzeni, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. Postawiliśmy trzy duże prostokątne gniazda ogrodzone płotem z siatki leśnej – to tam sadziliśmy większość sadzonek, tworząc chronione wyspy bioróżnorodności.

Sadzenie Lasu Na Zawsze BNP w Julianowie odbyło się 26.10.22. Mieliśmy dużo szczęścia bo była piękna, słoneczna pogoda. Autokar oraz samochody z pracownikami banku przyjechały troszkę spóźnione, za to pełne ludzi z pozytywną energią. Po śniadaniu wzięliśmy się do roboty. Sadzenie z takimi ludźmi i przy takiej pogodzie było samą przyjemnością. Rozmowy, żarty i śmiechy pomiędzy wbijaniem szpadla i wsadzaniem sadzonki. Błyskawicznie obsadziliśmy pierwsze gniazdo i wolną przestrzeń pomiędzy gniazdami. Z drugim gniazdem poszło już wolniej, tam już odzywało się zmęczenie, a wysoka trawa utrudniała pracę. Ostatni kawałek, za gniazdem to już była walka o przetrwanie – obiad był możliwy dopiero po skończeniu całości. Udało się nam ogarnąć całość przed 15, śmiechy, jedzenie, pamiątkowe zdjęcia i do domu.

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Wiąz górski (Ulmus glabra)
Bez czarny (Sambucus nigra), Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
Las pod patronatem firmy Bank BNP Paribas

Co chcesz wyszukać?