Las Na Zawsze Sensodyne znajduje się w województwie świętokrzyskim obok miejscowości Tarłów – pomiędzy Kielcami a Lublinem, około 180 km na południowy wschód od Warszawy.
Działka jest sklasyfikowana jako grunt leśny kategorii V i VI. Las został wycięty przez poprzedniego właściciela kilka lat temu. Wschodnia połowa działki bardzo zarosła czeremchą amerykańską – to gatunek inwazyjny!!! Cały ten obszar został więc zmulczowany. W części środkowej jest sporo młodych, ale już 5-7 metrowych dębów, lip, leszczyn, które nie ucierpiały podczas prac. Część wschodnia działki jest porośnięta w bardzo małym stopniu i tutaj nie było żadnych prac ziemnych.
Cały teren kupiony przez Fundację ma łączną powierzchnię 4,5 ha. To baaaardzo długi (800m) prostokąt tuż przy ruchliwej drodze wojewódzkiej. Cała, ogromna działka została podzielona na 4 części. “Las Na Zawsze Sensodyne” znajduje się w skrajnej, zachodniej części i ma powierzchnię 1,0 ha.
Postawienie płotu na całej długości zagrodziłoby ogromny kawał lasu i naraziło zwierzęta na zranienia. Dlatego płoty stawialiśmy co pewien czas gniazdowo – w miejscach, które chcemy szczególnie chronić – to tam sadziliśmy większość sadzonek, tworząc chronione wyspy bioróżnorodności.
Sadzenie Lasu Na Zawsze Sensodyne w Tarłowie zasadniczo odbyło się 27.10.22, chociaż kończyliśmy je dwa dni później. Mieliśmy dużo szczęścia bo pogoda była cudowna. Słońce + ciepło = uśmiech.
Mieliśmy także niezłe wyzwanie, bo po prostu ludzi z Sensodyne przyjechało za mało. 1 ha to jednak duży kawał terenu i mnóstwo pracy. Ale zespół, który dotarł pracował dzielnie przez cały dzień. Dołek, sadzonka, dołek, sadzonka, dołek, sadzonka… w tym rytmie pojechaliśmy do zachodu słońca. To sygnał od natury, że trzeba kończyć pracę. Posadzone było prawie wszystko.
Ostatnie 300 sadzonek posadziliśmy sami, dwa dni później.
Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Klon jawor (Acer pseudoplatanus), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Wiąz górski (Ulmus glabra)
Bez czarny (Sambucus nigra), Czeremcha zwyczajna (Padus avium), Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)