Las Na Zawsze Żaby powstał w miejscowości Żaby, około 40 km na południe od Piotrkowa Trybunalskiego, w województwie łódzkim.
Niezwykłe miejsce. Kupowane na „raty”. Pierwszą część kupiliśmy w 2022 roku i wtedy posadziliśmy tam kawałek lasu. Niestety zimą sadzonki zostały w znacznym stopniu spałowane przez jeleniowate (ale odrosną :)). Na początku tego roku kupiliśmy drugą część.
Zakupiona w 2023 roku działka ma łączną powierzchnię 1,43 ha. Cały teren w Żabach dzieli się na trzy strefy: podmokłą, krzewiastą oraz rolną.
Teren został tymczasowo ogrodzony płotem z siatki leśnej. Około 25% działki nie ogrodziliśmy, aby zwierzęta mogły bez problemu przemieszczać się. Sadzonki natomiast sadziliśmy na całym terenie, również poza obszarem ogrodzonym.
W tym sezonie po raz pierwszy używaliśmy sadzonek z bryłką ziemi. Ich korzenie są otulone wilgotną, mokrą ziemia i mają idealne miejsce na rozwój. Łatwiejszy start to teoretycznie większe szanse na przyjmowanie się. Zobaczymy Będziemy sprawdzać, bo sadziliśmy też sadzonki z gołym korzeniem. Sadzonki z bryłką nie tylko są droższe, ale duuuużo trudniejsze w transporcie, przenoszeniu, składowaniu.
Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Przygotowaliśmy mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi.
Byliśmy gotowi do sadzenia!
W Żabach do obsadzenia mieliśmy 1,43 hektara. Rozłożyliśmy to na dwa dni. Pierwszego dnia ludzie z Fundacji zadbali o teren podmokły oraz krzewy. Drugiego dnia z naszymi partnerami oraz wolontariuszami sadziliśmy na obszarze ogrodzonym płotem z siatki leśnej. Chociaż nie było nas wiele to poszło szybko. Zdecydowana większość działki to ziemia rolna, łatwa do kopania i zasypywania. Dwóch panów robiło doły w ziemi dla 10 pań. Poszło raz dwa. No może trzy ;)
Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Olcha czarna (Alnus glutinosa), Topola biała (Populus alba), Topola osika (Populus tremula)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Leszczyna pospolita (Corylus avellana), Śliwa tarnina (Prunus spinosa)