Wiemy, jak ważne jest zbudowane zaufanie, dlatego stawiamy na transparentność – na każdym poziomie, również w sferze finansowej.
Fundacja i Spółka Las Na Zawsze to dwa podmioty prawne, które stworzyliśmy, by optymalnie zarządzać naszymi działaniami i zabezpieczać ziemię, którą się opiekujemy.
Działania operacyjne, administracyjne, edukacyjne prowadzi Spółka Las Na Zawsze.
Wszystkie Lasy Na Zawsze jakie posiadamy są własnością Fundacji. Jest to element naszego systemu zabezpieczeń.
Fundacja jest właścicielem gruntów, na których rosną Lasy Na Zawsze. Najważniejszy dokument Fundacji: Statut zawiera szereg zabezpieczeń, szczególnie § 11.
“§ 11, pkt. 2 Nieruchomości przekazane na rzecz Fundacji oraz zakupione przez Fundacje nie będą dalej zbywane, ani obciążane, a zalesione nie będą podlegać wycinkom i wyrębom, chyba że taki obowiązek będzie wynikać z obowiązujących przepisów prawa.”
“§ 11, pkt. 4. Zabronione jest udzielanie pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Zgromadzenia Fundatorów, członków Zarządu lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej “osobami bliskimi.”
… I wiele innych.
Gdy podpisujemy umowę darowizny z Partnerem, stosujemy zapisy darowizny celowej, która zmusza właściciela, czyli Fundację Las Na Zawsze, do zwrotu darowizny wraz z odsetkami w przypadku wycięcia lasu. To nasza świadoma decyzja, pozwala nam to potwierdzić czystość naszych intencji.
Lasy otrzymują własne nazwy, są oznaczane fizycznie oraz na mapach, a społeczności, które je pomagają je tworzyć stają się ich strażnikami. Zachęcamy do odwiedzin Lasów Na Zawsze, monitorowanie ich stanu, obserwowaniu jak rosną i zmieniają się w nieskrępowany sposób, ale z szacunkiem dla natury.
Razem z innymi organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody pracujemy nad wprowadzeniem do polskiego prawodawstwa terminu Obszarów Społecznie Chronionej Przyrody (OSChP). Podstawową ideą jest stworzenie możliwości angażowania osób fizycznych i organizacji pozarządowych w twórczy aspekt ochrony przyrody.
OSChP zakłada, że ustanowienie takiego obszaru zależeć będzie wyłącznie od woli właściciela i ograniczać się będzie jedynie do złożenia oświadczenia woli w formie aktu notarialnego. Minimalny obszar na jakim mógłby powstać OSChP to 0,1 hektara. OSChP będzie mógł być wykorzystywany wyłącznie niekomercyjnie, a jego zniesienie lub zmniejszenie będzie możliwe w przypadku konieczności realizacji inwestycji celu publicznego.
Obecnie polskie prawo nie rozpoznaje w przystępny sposób sytuacji, w której właściciel ziemi chce na niej przywrócić naturalne ekosystemy. Nie otrzymuje on także żadnego wsparcia w tym zakresie. Procedura tworzenia rezerwatu jest złożona i sformalizowana, a do tego możliwa tylko w celu ochrony istniejących obszarów zachowanych w stanie naturalnym. O ile złożoność i czasochłonność takiej procedury jest absolutnie zasadna w przypadku ustanawiania rezerwatu przyrody na cudzym terenie, o tyle nie powinna mieć zastosowania do obszarów będących własnością wnioskodawcy.
Właściciel ziemi, który chce przeznaczyć swoją własność na obszar ochrony przyrody może to zrobić dzisiaj w oparciu o prawo własności, ale będzie to funkcjonowało bez umocowania prawno-formalnego. Tymczasem w wielu krajach inicjatywy ochrony lub przywracania ekosystemów są powszechne dzięki wsparciu organów państwowych. Można tu wymienić takie kraje jak: Australia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Finlandia, Niemcy, Japonia, Kenia, Meksyk, Namibia, Korea Południowa, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.
Mamy nadzieję, że takie rozwiązanie będzie funkcjonowało również w Polsce. Wszystkie obszary Lasów Na Zawsze zostaną przekształcone w Obszary Społecznie Chronionej Przyrody jak tylko takie rozwiązanie zostanie zaimplementowane w polskim prawie.
Poniżej znajdują się dokumenty, które określają zasady funkcjonowania obu podmiotów i informacje finansowe.
Fundacja Las Na Zawsze
ul. Gottlieba Daimlera 1
02-460 Warszawa
NIP: 5213877161
KRS: 0000804844
REGON: 384410460
Współpraca z biznesem:
+48 797 451 778
agata.radzinska@lasnazawsze.org.pl
Komunikacja i marketing:
+48 797 451 520
anna@lasnazawsze.org.pl
Finanse i umowy:
agata.amelia@lasnazawsze.org.pl
Praca:
praca@lasnazawsze.org.pl
Dane osobowe:
biuro@lasnazawsze.org.pl
ⓒ 2025 All right reserved Fundacja Las Na Zawsze