TU ROŚNIE

Sensodyne

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Narejki

Obszar:

1.15 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Sensodyne (Narejki)

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Narejki

Obszar:

1.15 ha
Las Na Zawsze Sensodyne powstał obok miejscowości Narejki, 50 km na wschód od Białegostoku, w województwie podlaskim.

Cały teren stanowi duża nieregularna działka, gdzie intensywnie weszła już sukcesja naturalna. Jest sporo siewek osiki i brzozy. Działka jest po wyrębie – poprzedni właściciel wyciął drzewa w 2021 r.

Zakupiony teren przez Fundację ma łączną powierzchnię 2,85 ha i jest podzielony na trzy części. Las Na Zawsze Sensodyne znajduje się na północnej części. Pozostałe części to las dla drugiego partnera oraz społeczny ze zbiórek prywatnych.

Na całym terenie wyodrębniliśmy trzy gniazda, które ogrodziliśmy płotem z siatki leśnej. W ten sposób zostawiliśmy dużo miejsca, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. W gniazdach sadziliśmy także gęściej niż na otwartej przestrzeni, na której sukcesja naturalna zaczęła już intensywnie wchodzić.

Kilka dni przed wydarzeniem przywieźliśmy sadzonki, które zabezpieczyliśmy przed wysychaniem korzeni. Sadzonki były z gołym korzeniem, jednak większość z nich miały już na sobie mikoryzę.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Przygotowaliśmy mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Dzień był bardzo ciepły i sadzenie nie przebiegało w zawrotnym tempie, za to sprzyjało to wzajemnej integracji :)

Koniec końców udało nam się posadzić zakładaną liczbę drzew, co uczciliśmy wspólnym świętowaniem przy kolejnej tabliczce Lasu Na Zawsze.

Posadzone gatunki:

Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Las pod patronatem firmy Sensodyne

Co chcesz wyszukać?