TU ROŚNIE

Zwolnieni z Teorii

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

świętokrzyskie, Tarłów

Obszar:

1.25 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Zwolnieni z Teorii

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

świętokrzyskie, Tarłów

Obszar:

1.25 ha
Las Na Zawsze Zwolnieni z Teorii znajduje się w województwie świętokrzyskim obok miejscowości Tarłów – pomiędzy Kielcami a Lublinem, około 180 km na południowy wschód od Warszawy.

Działka jest sklasyfikowana jako grunt leśny kategorii V i VI. Las został wycięty przez poprzedniego właściciela kilka lat temu. Wschodnia połowa działki bardzo zarosła czeremchą amerykańską – to gatunek inwazyjny! Cały ten obszar został więc zmulczowany. W części środkowej jest sporo młodych, ale już 5-7 metrowych dębów, lip, leszczyn, które zostały po mulczowaniu. Część wschodnia działki jest porośnięta w bardzo małym stopniu i tutaj nie było żadnych prac ziemnych. – po prawej zdjęcia.

Cały teren kupiony przez Fundację ma łączną powierzchnię 4,5 ha. To baaaardzo długi (800m) prostokąt tuż przy ruchliwej drodze wojewódzkiej. Cała, ogromna działka została podzielona na 4 części. “Las Na Zawsze Zwolnieni Z Teorii” znajduje się w środku terenu, jest wysunięty na zachód i powierzchnię 1,25 ha.

Postawienie płotu na całej długości zagrodziłoby ogromny kawał lasu i naraziło zwierzęta na zranienia. Dlatego płoty stawialiśmy co pewien czas gniazdowo – w miejscach, które chcemy szczególnie chronić – to tam sadziliśmy większość sadzonek, tworząc chronione wyspy bioróżnorodności.

Sadzenie tego lasu też było baaardzo wyjątkowe. Cały dzień padało, wszyscy byli konkretnie mokrzy. I wiecie co jest najfajniejsze? To wcale nie przeszkadzało w sadzeniu! Było wspaniale, chociaż mokro i chłodno. Przyjechało kilkadziesiąt osób ze Zwolnionych z Teorii, przyjechali ludzie z kilku firmy i wolontariusze. Nie siadaliśmy, nie odpoczywaliśmy tylko praca, praca, praca. Zmoczeni i szczęśliwi odtańczyliśmy taniec radości kończąc tuż przed zmrokiem. To był konkretny dzień!

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Klon jawor (Acer pseudoplatanus), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Wiąz górski (Ulmus glabra)
Bez czarny (Sambucus nigra), Czeremcha zwyczajna (Padus avium), Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
Las pod patronatem firmy Zwolnieni z Teorii

Co chcesz wyszukać?