TU ROŚNIE

Acini

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Brzozowo-Chrzczony

Obszar:

0.905 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Acini

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Brzozowo-Chrzczony

Obszar:

0.905 ha
Las Na Zawsze Acini powstał obok miejscowości Brzozowo – Chrzczony, 175 km na północny – wschód od Warszawy, w województwie podlaskim.

Działka jest sklasyfikowana jako grunt leśny kategorii VI. Teren jest w miarę równy, lekko nachylony w kierunku północnym. Obszar po wyrębie – poprzedni właściciel wyciął kompletnie las na początku 2022 r., zostały tylko małe dęby :)

Cały teren zakupiony przez Fundację ma łączną powierzchnię 1,81 ha. Las Na Zawsze Acini znajduje się na południowej części. Natomiast na północnej znajduje się las drugiego partnera.

Terenu nie grodziliśmy po granicach, gdyż tak długie płoty przegrodziłyby naturalne szlaki migracyjne zwierząt. Postawiliśmy cztery mniejsze gniazda ogrodzone płotem z siatki leśnej. W ten sposób zostawiliśmy dużo miejsca, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. W gniazdach sadziliśmy także gęściej niż na otwartej przestrzeni.

W tym sezonie po raz pierwszy używaliśmy sadzonek z bryłką ziemi. Ich korzenie są otulone wilgotną, mokrą ziemia i mają idealne miejsce na rozwój. Łatwiejszy start to teoretycznie większe szanse na przyjmowanie się. Zobaczymy Będziemy sprawdzać, bo sadziliśmy też sadzonki z gołym korzeniem. Sadzonki z bryłką nie tylko są droższe, ale duuuużo trudniejsze w transporcie, przenoszeniu, składowaniu.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Przygotowaliśmy mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Sadzenie było zimne (tradycyjnie tej wiosny) i bardzo zabawne. Opowieść o zwyczajach kaczek sprowokowała zabawę w wygłupy i dowcipy. Dobrego humoru nie potrafił nawet ostudzić deszcz, który co chwilę zaglądał do Brzozowa. Deszcz za to dobrze motywował nas do szybszej pracy i krótszych przerw (przy okazji nawadniając świeżo posadzone sadzonki). Nic więc dziwnego już koło 15 mogliśmy zrobić sobie fotkę pod słupem z nazwą lasu. Wszystko posadzone!

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Leszczyna pospolita (Corylus avellana)
Las pod patronatem firmy Acini

Co chcesz wyszukać?