TU ROŚNIE

Narejki

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Narejki

Obszar:

0.4 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Narejki

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Narejki

Obszar:

0.4 ha
Las Na Zawsze Sensodyne powstał obok miejscowości Narejki, 50 km na wschód od Białegostoku, w województwie podlaskim.

Cały teren stanowi duża nieregularna działka, gdzie intensywnie weszła już sukcesja naturalna. Jest sporo siewek osiki i brzozy. Działka jest po wyrębie – poprzedni właściciel wyciął drzewa w 2021 r.

Zakupiony teren przez Fundację ma łączną powierzchnię 2,85 ha i jest podzielony na trzy części. Jedna część to Las Na Zawsze Narejki. Pozostałe części to lasy dwóch różnych partnerów.

Na całym terenie wyodrębniliśmy trzy gniazda, które ogrodziliśmy płotem z siatki leśnej. W ten sposób zostawiliśmy dużo miejsca, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. W gniazdach sadziliśmy także gęściej niż na otwartej przestrzeni, na której sukcesja naturalna zaczęła już intensywnie wchodzić.

Kilka dni przed wydarzeniem przywieźliśmy sadzonki, które zabezpieczyliśmy przed wysychaniem korzeni. Sadzonki były z gołym korzeniem, jednak większość z nich miały już na sobie mikoryzę.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Przygotowaliśmy mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Ostatni dzień sadzenia. Las Na Zawsze Narejki posadziliśmy wraz z paroma wolontariuszami i ludźmi z Fundacji, którzy uwinęli się raz dwa. Pięknym popołudniem zakończyliśmy ostatnie sadzenie sezonu “Wiosna 2023”.

Posadzone gatunki:

Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Co chcesz wyszukać?