TU ROŚNIE

Radia 357

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

wielkopolskie, Szamocin

Obszar:

3.42 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Radia 357 (Szamocin)

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

wielkopolskie, Szamocin

Obszar:

3.42 ha
Pierwszy Las Na Zawsze Radia 357 znajduje się w gminie Szamocin, w połowie drogi między Bydgoszczą a Piłą, około 100 km na północ od Poznania, w województwie poznańskim.

Las Na Zawsze Radia 357 w Szamocinie składa się z dwóch, różnych działek.

Pierwsza to piaszczysta ziemia porośnięta słabą trawą. Wbrew pozorom ta ziemia ma wielką perspektywę – w granicy działki rośnie już duży, przepiękny dąb.

Druga działka ma bardzo wydłużony kształt i lepszą klasę ziemi. Tutaj w trzech miejscach natura już wkroczyła sadząc brzozy i sosny.

Działek nie grodziliśmy po granicach, gdyż tak długie płoty przegrodziłyby naturalne szlaki migracyjne zwierząt. Na każdej z działek postawiliśmy kilka gniazd ogrodzonych płotem z siatki leśnej. W ten sposób zostawiliśmy trochę miejsca nie ogrodzonego, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. Drzewa sadziliśmy w sposób nieuporządkowany, zarówno w gniazdach jak i poza nimi, przy czym w ogrodzonych gniazdach gęściej.

Dzień przed eventem przyjechaliśmy z sadzonkami. Podzieliliśmy je na strefy. Rozłożyliśmy je po całych dwóch działkach zabezpieczając ich korzenie przed wysychaniem.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Przygotowaliśmy mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Na miejsce przyjechaliśmy dzień wcześniej, bo do rozłożenia było mnóstwo sadzonek. Ludzi też przyjechało mnóstwo. Podzieliliśmy się na 5 grup i do roboty. Zimno? Nie przeszkadzało. Wiatr? Popychał do działania. Poszło szybciej niż szybko. Był więc czas na spacer po lesie i był też czas na wypychanie autobusu z dołu. Po kilku próbach sprawę uratował sołtys najbliższej wsi – Nowego Dworu. DZIĘKUJEMY!

Posadzone gatunki:

Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jabłoń dzika (Malus sylvestris), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba), Topola osika (Populus tremula), Wiąz polny (Ulmus minor)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Śliwa tarnina (Prunus spinosa), Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
Las pod patronatem firmy Radio 357

Co chcesz wyszukać?