TU ROŚNIE

Wirtualnej Polski

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

lubelskie, Bochotnica

Obszar:

1.5909 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Wirtualnej Polski

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

lubelskie, Bochotnica

Obszar:

1.5909 ha
Las położony w wąwozie lessowym, w województwie lubelskim. Oprócz cennego drzewostanu można znaleźć tam także rzadkie gatunki grzybów, m.in. czarkę austriacką, która do 2014 roku objęta była ścisłą ochroną gatunkową oraz tropy zwierząt. Widać w nim sporo martwego drewna, które rozkładając się, daje dom i zasila kolejne pokolenia leśnych organizmów.

Teren porasta grąd subkontynentalny – charakterystyczny las dla wschodniej części kraju. Gatunkami drzewiastymi typowymi dla takiego grądu są grab pospolity i lipa drobnolistna. Występuje tu też dąb szypułkowy i klon pospolity, a na terenach wyżynnych klon jawor. Warstwa krzewów jest skromna i składa się głównie z młodych okazów grabów i klonów oraz trzmieliny pospolitej i brodawkowatej. Większość drzew jest w wieku 50-80 lat. W grądzie runo jest zbudowane z licznych gatunków geofitów – roślin zielnych wieloletnich, które mają bardzo krótki okres wegetacji. Rozwijają się tylko przez 2-3 miesiące wiosny, gdy jeszcze dociera światło do dna lasu, nim drzewa rozwiną w pełni ulistnienie.

Na szczególną uwagę zasługuje w tym lesie dzikie ukształtowanie terenu. Jest to wąwóz lessowy – bardzo malowniczy, ze stromymi zboczami i okresowymi wiosennymi potokami. Grąd jest typowy dla naturalnego krajobrazu wyżynnego związanego z lessami, bardzo urodzajnymi glebami. Charakterystyczny wąwóz lessowy jest wyróżnikiem Wyżyny Lubelskiej. Tworzy bogaty system wraz z dolinami, parowami i jarami, rozciągający się na olbrzymiej powierzchni. To skupisko wąwozów lessowych należy do jednych z największych w całej Europie.

Wydarzenie objęcia ochroną Lasu Na Zawsze Wirtualnej Polski w Bochotnicy rozpoczęliśmy od przywitania w punkcie zbiórki i Przygody przez duże P! Mianowicie, od zejścia dość stromym wąwozem w kierunku naszego lasu. Emocji i pomysłów współpracy było bardzo dużo, np.: kilka osób chwytając się za ręce utworzyło w miejscach największej stromizny “barierkę” dzięki czemu reszta zespołu mogła łatwiej pokonać trudności terenowe :) Zasada #teamup wdrożona od samego początku! Na celebrację przyjechała liczna ekipa zaangażowanych pracowników WP.

Pogoda sprzyjała, świeciło słońce, chociaż w lesie musiało się przebijać przez koronę wysoko rosnących drzew. Po wędrówce lessowymi, miejscami śliskimi wąwozami, wdrapaliśmy się na naturalny taras widokowy w środku lasu. Roztaczał się z niego piękny widok na wąwozy. Na miejscu rozpoczęliśmy opowieści o lesie, następnie przeszliśmy do gier terenowych. Zespół podzielony na grupy miał do wykonania kilka zadań. Między innymi mierzenie drzew, wąwozu, rozpoznawanie gatunków drzew, układanie artystycznych mandali z tego co leży dookoła. Wszystkie grupy poradziły sobie z zadaniami wyśmienicie przy okazji poznając się bliżej z ekipą LNZ i lasem. To był czas pełen radości, pomysłowości i integracji.

Następnie przeszliśmy do chwili spotkania się z lasem w kompletnej ciszy. Każdy mógł przytulić się do drzewa, pomyśleć o życzeniu czy intencji z którą jest w danym momencie. Wiele osób bardzo doceniło moment w którym mogli usłyszeć szum drzew i szelest opadających, jesiennych liści. Bezcenna chwila zatrzymania w codziennym pośpiechu.

W ramach leśnego poczęstunku zaproponowaliśmy uczestnikom degustację naparu z kwiatów czarnego bzu, kawę z mniszka i lekko korzenną kawę żołędziową. Część osób wracała po kolejne dolewki co nas serdecznie cieszyło :)

Zwieńczeniem wydarzenia było przykręcenie tabliczki “Las Na Zawsze Wirtualnej Polski” i wręczenie certyfikatu objęcia ochroną tego terenu. Dzięki Wirtualnej Polsce las ten będzie mógł rosnąć na zawsze! Nie pozostało nam nic innego jak powtórna przygoda z przejściem malowniczymi wąwozami i wspólny obiad. Oby takich wydarzeń było jak najwięcej!

Nie można wejść dwa razy do tego samego lasu. – Katarzyna Simonienko

W myśl powyższego cytatu zapraszamy do odwiedzania Lasu Na Zawsze Wirtualnej Polski o różnych porach roku. Odwiedzajmy go z poszanowaniem roślin i zwierząt.
Do zobaczenia :)

Panujące gatunki:

Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Klon jawor (Acer pseudoplatanus), Klon pospolity (Acer platanoides L.), Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
Las pod patronatem firmy Wirtualna Polska

Co chcesz wyszukać?