TU ROŚNIE

Decathlon

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Narejki

Obszar:

1.3 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Decathlon

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Narejki

Obszar:

1.3 ha
Las Na Zawsze Decathlon powstał obok miejscowości Narejki, 50 km na wschód od Białegostoku, w województwie podlaskim.

Cały teren stanowi duża nieregularna działka, gdzie intensywnie weszła już sukcesja naturalna. Jest sporo siewek osiki i brzozy. Działka jest po wyrębie – poprzedni właściciel wyciął drzewa w 2021 r.

Zakupiony teren przez Fundację ma łączną powierzchnię 2,85 ha i jest podzielony na trzy części. Las Na Zawsze Decathlon znajduje się na południowo – wschodniej części. Pozostałe części to las dla drugiego partnera oraz społeczny ze zbiórek prywatnych.

Na całym terenie wyodrębniliśmy trzy gniazda, które ogrodziliśmy płotem z siatki leśnej. W ten sposób zostawiliśmy dużo miejsca, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. W gniazdach sadziliśmy także gęściej niż na otwartej przestrzeni, na której sukcesja naturalna zaczęła już intensywnie wchodzić.

Kilka dni przed wydarzeniem przywieźliśmy sadzonki, które zabezpieczyliśmy przed wysychaniem korzeni. Sadzonki były z gołym korzeniem, jednak większość z nich miały już na sobie mikoryzę.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Dla niezmikoryzowanych jeszcze sadzonek przygotowaliśmy sami mikoryzę – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

W dzień sadzenia była piękna pogoda. Chyba pierwszy tak ciepły i słoneczny dzień tej wiosny. Słoneczny dzień, słoneczni ludzie ;) Pomimo tego, że ziemia była po wyrębie i trafialiśmy bardzo często na pozostałości wyciętych drzew, praca poszła bardzo sprawnie i szybko dzięki licznie przybyłej ekipie.

Dzień zakończyliśmy wczesnym popołudniem z myślą dobrze wykonanego zadania.

Posadzone gatunki:

Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Klon pospolity (Acer platanoides L.), Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Las pod patronatem firmy Decathlon

Co chcesz wyszukać?