TU ROŚNIE

Durąg

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

warmińsko-mazurskie, Durąg

Obszar:

0.725 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Durąg

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

warmińsko-mazurskie, Durąg

Obszar:

0.725 ha
Las Na Zawsze Durąg powstał zaledwie 10 km na południe od Ostródy, obok miejscowości Durąg, w województwie warmińsko-mazurskim.

Cały teren w Durągu składa się z dwóch działek geodezyjnych i ma powierzchnię całkowitą 1,43 ha. Obszar został podzielony na dwie części – dla naszego partnera Radia 357 oraz na wspólny Las Na Zawsze.

Działka w Durągu to obszar porolny – regularnie koszona łąka otulona pasami wierzby i olchy. Na wschodzie teren graniczy z lasem. Ziemia tutaj gliniasta, okresami podmokła.

Liczne ślady zwierząt przekonały nas, aby chociaż w dwóch miejscach, stworzyć gniazda otoczone płotami z siatki leśnej (by chronić sadzonki przed jeleniowatymi). Spokojnie. Płot zdejmiemy za 5-7 lat, gdy sadzonki znajdą się poza zasięgiem większości zwierząt.

Z sadzonkami było sporo zabawy. Niedostawalne w większości szkółek jesiony przywieźliśmy aż z Wielkopolski. Pozostałe gatunki udało nam się kupić w nieodległej szkółce. Na całą działkę drzew i krzewów było ponad 1800.

Dzień sadzenia był jednym z najzimniejszych dni tej wiosny, ale co tam! Przyjechało mnóstwo dobrych ludzi. Wszyscy wolontariusze cudowni. Chociaż ziemia była ciężka – kleista, glina pokryta twardą warstwą trawy, to praca posuwała się szybko do przodu. No może nie szybko, ale zgodnie z planem. I zgodnie z planem wracaliśmy do domów odpocząć przez Święta i zacząć kolejny tydzień sadzeń.

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Grab pospolity (Carpinus betulus), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), Klon jawor (Acer pseudoplatanus), Klon pospolity (Acer platanoides L.), Olcha czarna (Alnus glutinosa), Wiąz polny (Ulmus minor)
Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)

Co chcesz wyszukać?