TU ROŚNIE

Decathlon

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

lubelskie, Michów

Obszar:

2.2 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Decathlon

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

lubelskie, Michów

Obszar:

2.2 ha
Las Na Zawsze powstał w miejscowości Michów, to nieduża miejscowość położona w województwie lubelskim około 20 km od Lubartowa.

Kilka dni przed eventem z dwóch szkółek przywieźliśmy kilka tysięcy sadzonek, które podzieliliśmy i rozłożyliśmy na właściwe miejsca. Sadzonkom przycięliśmy korzenie i dodatkowo moczyliśmy je w specjalnym żelu z grzybami – aby sadzonki przed wsadzeniem w glebę miały już na korzeniach mikoryzę, która ułatwia im pobieranie wody oraz składników pokarmowych z gleby.

Zwykle sadzimy sadzonki z gołym korzeniem. W Michowie, gdzie ziemia była uprawiana a grzybnia uboga, część z nich (dąb oraz lipa) została przygotowana w specjalny sposób – były to sadzonki w bryłkach. Dzięki temu przez pierwsze lata będą miały łatwiej a uzysk powinien być wyższy.

Dzień sadzenia był wyjątkowo piękny. Ciepło (jak na tą porę roku), błękitne niebo, słoneczko – to chyba był najładniejszy dzień sezonu. A jak najładniejszy dzień to i sadzenie też było niezwykłe. Część ludzi przyjechała przed czasem! Czekanie na innych uprzyjemnialiśmy sobie grą we frisbee. Gdy wszyscy już przyjechali to zaczęliśmy jak zawsze – od opowieści o sytuacji lasów w Polsce oraz szkolenia z sadzenia sadzonek z gołym korzeniem w dołkach. A potem już do roboty.

Na sadzenie w tym sezonie przyjechało około 60 osób. By sprawnie przeprowadzić całe sadzenie podzieliliśmy się na trzy grupy: pomarańczową, zieloną i żółtą. Prace zaczęliśmy od obsadzenia „trzonka” młotka” a potem przesuwaliśmy się na zmianę. Gdy jest 60 osób – cudownych osób – to praca idzie szybko. A tutaj byli wspaniali ludzie – przyjechali w swój dzień wolny specjalnie, aby posadzić las. Nie wątpimy, że sadzone było z sercem i wiele sadzonek się przyjmie.

W trakcie sadzenia na terenie postawiliśmy dwa karmniki dla sójek. Chociaż słowo „karmniki” nie do końca pokazuje nasze intencje – otóż sójki mają pomóc nam w naturalnym obsadzaniu lasu. Ptaki te zbierają żołędzie, roznoszą je po okolicy i zagrzebują w ziemi. Szacuje się, że około 70% „magazynów” zostaje w glebie i z nich wyrastają nowe dęby. Więc nasze karmniki są pełne żołędzi gotowych do rozniesienia po okolicy.

Sadzenie dwóch hektarów lasu to mnóstwo pracy. Tutaj sprzymierzeńcem była ziemia. Przeorana i zbronowana – łatwa do kopania dołków, łatwa do zasypywania sadzonek. Jedynie należało zwracać uwagę na mocne udeptywanie gleby. Zakończyliśmy przed zachodem słońca „przybijaniem piątki”. Dosłownie każdy z każdym – by poczuć jak fajnie jest zrobić coś razem.

Posadzone gatunki:

Brzoza brodawkowata (Betula pendula), Czereśnia ptasia (Prunus avium), Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), Grab pospolity (Carpinus betulus), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba), Wiąz polny (Ulmus minor)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Śliwa tarnina (Prunus spinosa)
Las pod patronatem firmy Decathlon

Co chcesz wyszukać?