TU ROŚNIE

Klwów

Sezon:

jesień 2019

Lokalizacja:

mazowieckie, Klwów

Obszar:

0.63 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Klwów

Sezon:

jesień 2019

Lokalizacja:

mazowieckie, Klwów

Obszar:

0.63 ha
Las Na Zawsze Klwów powstał obok miejscowości Klwów, około 100 km na południe od Warszawy, w województwie mazowieckim.

Działka to opuszczone pole przejęte przez państwo i wylicytowane przez nas na przetargu. Sklasyfikowana jako pole rolne kategorii VI. Wzdłuż jednego boku działki prowadzi utwardzona droga. Cały teren porośnięty się słabą trawą.

Cały teren zakupiony przez Fundację ma łączną powierzchnię 1,53 m2. Większą jej część posadziliśmy z naszym partnerem. Do sadzenia wspólnego Lasu Na Zawsze zaprosiliśmy ludzi, którym zorganizowaliśmy transport.

Regularne wymiary pola i zwierzyna obok przekonały nas do postawienia płotu z siatki leśnej na całym obwodzie. Spokojnie. Płot zdejmiemy za 5-7 lat, gdy sadzonki znajdą się poza zasięgiem większości zwierząt i jeleniowate już nie będą mogły zgryzać ich stożku wzrostu.

W tym sezonie po raz pierwszy używaliśmy sadzonek z bryłką ziemi. Ich korzenie są otulone wilgotną, mokrą ziemia i mają idealne miejsce na rozwój. Łatwiejszy start to teoretycznie większe szanse na przyjmowanie się. Zobaczymy. Będziemy sprawdzać, bo sadziliśmy też sadzonki z gołym korzeniem. Sadzonki z bryłką nie tylko są droższe, ale duuuużo trudniejsze w transporcie, przenoszeniu, składowaniu.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Przygotowaliśmy mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Na sadzenie przyjechało mnóstwo fajnych osób, były dzieciaki i starszaki. Przyjeżdżali nawet ludzie spotkani przypadkiem dzień wcześniej gdzieś na ulicy. Pracowaliśmy w rytmie natury. Dosłownie. Raz świeciło słońce, raz otaczały nas groźne chmury. Raz gorąco i raz zimno. W tym rytmie pracowaliśmy szybciutko, bo wiedzieliśmy, że nadciąga duży, długi deszcz. Pomiędzy przebłyskami słońca postraszył nas nawet grad. Udało się! Sadziliśmy tak skutecznie, że zdążyliśmy przed deszczem, na zakończenie, zatańczyć taniec radości.

Posadzone gatunki:

Brzoza brodawkowata (Betula pendula), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grusza polna (Pyrus pyraster), Klon polny (Acer campestre), Klon pospolity (Acer platanoides L.), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba), Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)
Śliwa tarnina (Prunus spinosa)

Co chcesz wyszukać?