Las Na Zawsze powstał jesienią 2022 roku w województwie świętokrzyskim obok miejscowości Ożarów/Julianów – pomiędzy Kielcami a Lublinem.
Działka jest sklasyfikowana jako grunt leśny kategorii V i VI. Na tym terenie rósł las, lecz poprzedni właściciel wyciął drzewa w roku 2020 i zaczął przygotowania do sadzenia (teren był zmulczowany w roku 2021). Prace jednak nie ruszyły i po roku działka zaczęła już zarastać – pojawiło się trochę traw, odrobinę czeremchy. Północny kraniec działki totalnie zarósł robinią akacjową, a z kolei południowy nawłocią kanadyjską. To są gatunkiem inwazyjne!!! O ile zwykle nie naruszamy struktury ziemi, to jednak te fragment terenu zmulczowaliśmy ponownie. – po prawej zdjęcia.
Cała działka kupiona przez Fundację ma kształt wydłużonego trapezu i powierzchnię całkowitą 1,7 ha. Podzieliliśmy ją na dwie części, dla dwóch partnerów. Las Na Zawsze BNP znajduje się w części południowej działki i ma pow. 1,0 ha. – mapka po lewej.
Działki nie grodziliśmy po granicach, zostawiając trochę przestrzeni, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. Postawiliśmy trzy duże prostokątne gniazda ogrodzone płotem z siatki leśnej – to tam sadziliśmy większość sadzonek, tworząc chronione wyspy bioróżnorodności.
Sadzenie Lasu Na Zawsze od BNP w Julianowie odbyło się 26.10.22. Mieliśmy dużo szczęścia bo była piękna, słoneczna pogoda. Autokar oraz samochody z pracownikami banku przyjechały troszkę spóźnione, za to pełne ludzi z pozytywną energią. Po śniadaniu wzięliśmy się do roboty. Sadzenie z takimi ludźmi i przy takiej pogodzie było samą przyjemnością. Rozmowy, żarty i śmiechy pomiędzy wbijaniem szpadla i wsadzaniem sadzonki. Błyskawicznie obsadziliśmy pierwsze gniazdo i wolną przestrzeń pomiędzy gniazdami. Z drugim gniazdem poszło już wolniej, tam już odzywało się zmęczenie, a wysoka trawa utrudniała pracę. Ostatni kawałek, za gniazdem to już była walka o przetrwanie – obiad był możliwy dopiero po skończeniu całości. Udało się nam ogarnąć całość przed 15, śmiechy, jedzenie, pamiątkowe zdjęcia i do domu.
Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Wiąz górski (Ulmus glabra)