TU ROŚNIE

Orange x Perspektywy Women in Tech Summit

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Brzozowo-Chrzczony

Obszar:

1 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Orange x Perspektywy Women in Tech Summit

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Brzozowo-Chrzczony

Obszar:

1 ha
Działka jest sklasyfikowana jako grunt leśny kategorii VI. Teren jest w miarę równy, lekko nachylony w kierunku północnym. Obszar po wyrębie – poprzedni właściciel wyciął kompletnie las na początku 2022 r., zostały tylko małe dęby :)

Cały teren zakupiony przez Fundację ma łączną powierzchnię 1,81 ha. Las Na Zawsze Orange x Perspektywy Women in Tech Summit znajduje się na północnej części. Natomiast na południowej znajduje się las drugiego partnera.

Terenu nie grodziliśmy po granicach, gdyż tak długie płoty przegrodziłyby naturalne szlaki migracyjne zwierząt. Postawiliśmy cztery mniejsze gniazda ogrodzone płotem z siatki leśnej. W ten sposób zostawiliśmy dużo miejsca, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. W gniazdach sadziliśmy także gęściej niż na otwartej przestrzeni.

W tym sezonie po raz pierwszy używaliśmy sadzonek z bryłką ziemi. Ich korzenie są otulone wilgotną, mokrą ziemia i mają idealne miejsce na rozwój. Łatwiejszy start to teoretycznie większe szanse na przyjmowanie się. Zobaczymy Będziemy sprawdzać, bo sadziliśmy też sadzonki z gołym korzeniem. Sadzonki z bryłką nie tylko są droższe, ale duuuużo trudniejsze w transporcie, przenoszeniu, składowaniu.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Przygotowaliśmy mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Dzień sadzenia był pochmurny i to chyba jedyna negatywna rzecz jaką można o tym dniu opowiedzieć. Bo chmury były rozświetlone przez śmiechy, błyszczące oczy i dobry humor. Sekwencja „szpadel-dołek-sadzonka-uklepać” powtórzona 1600 razy przeleciała błyskawicznie. Wszystkie sadzonki już zapuszczają korzenie a my pomachaliśmy im jeszcze na do widzenia – czasami trochę wiało więc na koniec kołysaliśmy się na wietrze jak drzewa żegnając miejsce, w którym już zaczął się pierwszy dzień Nowego Lasu Na Zawsze.

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Leszczyna pospolita (Corylus avellana)
Las pod patronatem firmy Orange

Co chcesz wyszukać?