TU ROŚNIE

Tarków

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

mazowieckie, Tarków

Obszar:

0.6932 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Tarków

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

mazowieckie, Tarków

Obszar:

0.6932 ha
Las Na Zawsze powstał w miejscowości Tarków, położonej w województwie mazowieckim w gminie Mordy, około 120 km na zachód od Warszawy.

Teren składa się z trzech niedużych działek sąsiadujących ze sobą. Całość ma powierzchnię 0,6932 ha i na zdjęciach satelitarnych wygląda jak las, lecz jest to teren po wyrębie. Poprzedni właściciel wyciął drzewa kilka lat temu. Na puste miejsce natura wkroczyła już pełną parą. Teren zaczęły porastać młode graby, leszczyny, dęby, sosny i brzozy, ponieważ dookoła rosną liściaste lasy porośnięte głównie grabami i dębami.

Teren składa się z trzech niedużych działek sąsiadujących ze sobą. Działki są wąskie i już w znacznym stopniu zarośnięte. W związku z tym, postanowiliśmy nie stawiać tutaj żadnych płotów, a sadzonki zabezpieczać przy pomocy specjalnych klipsów lub malowania. Założyliśmy, że będziemy dosadzać tylko w miejscach słabiej skolonizowanych, las posadzony przez naturę jest ekosystemem najlepiej dobranym do siedliska.

Las w Tarkowie powstał w wyjątkowy dzień. 11 Listopada to święto narodowe. Od początku istnienia Fundacji, co roku w ten dzień sadzimy las. Czy można lepiej świętować odzyskanie niepodległości? Pracy tutaj nie mieliśmy zbyt dużo, raczej uzupełniliśmy miejsca słabiej skolonizowane. W tym miejscu posadziliśmy tylko lipę drobnolistną, graba pospolitego oraz buka zwyczajnego. To był przyjemny dzień z piękną ideą. Chociaż na niebie szaro to w sercach było wesoło i przyjemnie. Na teren pojechaliśmy w kilka osób z Fundacji i po paru godzinach wszystko było zrobione. Gdy wyjeżdżaliśmy deszcz cicho szemrząc podlewał nasz nowy las.

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Grab pospolity (Carpinus betulus), Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Co chcesz wyszukać?