Las Na Zawsze powstał w województwie mazowieckim, w miejscowości Chełchy, około 20 km na południowy-zachód od Ostrołęki i około 140 km na północny-zachód od Warszawy.
Kilka dni przed eventem, z dwóch szkółek przywieźliśmy kilka tysięcy sadzonek, które rozłożyliśmy na docelowe miejsca. Sadzonkom przycinaliśmy korzenie i dodatkowo moczyliśmy w specjalnym żelu z grzybami – by sadzonki początkowo miały już na korzeniach mikoryzę ułatwiającą im pobieranie wody.
Dzień sadzenia lasu był szary, chłodny i wilgotny (jak wszystkie dni w tym tygodniu) a jednocześnie radosny i przyjemny (jak wszystkie dni w sezonie). Przyjechało mnóstwo ludzi. Zaczęliśmy jak zawsze – od opowieści o sytuacji lasów w Polsce oraz szkolenia z sadzenia sadzonek z odkrytym korzeniem. A potem – do roboty!
W trakcie sadzenia na terenie postawiliśmy dwa karmniki dla sójek. Chociaż słowo „karmniki” nie do końca pokazuje nasze intencje – otóż sójki mają pomóc nam w naturalnym obsadzaniu lasu. Sójki zbierają żołędzie, roznoszą je po okolicy i zagrzebują w ziemi. Szacuje się, że około 70% „magazynów” zostaje w glebie i z nich wyrastają nowe dęby. Nasze karmniki są więc pełne żołędzi gotowych do rozniesienia po okolicy.
Cały teren „Lasu Na Zawsze Allianz Trade” był wcześniej zmulczowany. Ziemia była sypka, dzięki czemu pracowało się łatwo – szpadel wchodził od razu na właściwą głębokość, kopanie dołów a potem ich zasypywanie było szybkie i proste. Nic więc dziwnego, że posadzenie całego lasu poszło sprawnie i zajęło nam tylko kilka godzin. Niech rośnie na zawsze!
Brzoza brodawkowata (Betula pendula), Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Klon polny (Acer campestre), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba), Wiąz polny (Ulmus minor)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Kalina koralowa (Viburnum opulus), Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)