Zasadź las w swojej gminie

Zasadź las w swojej gminie

Wielkim posiadaczem ziemi w Polsce są gminy, a my – ich mieszkańcy – mamy na nie największy wpływ. Las może rosnąć tuż obok, ale potrzebne jest Twoje zaangażowanie. Trzeba zebrać kilku mieszkańców, znaleźć ziemię i uzyskać zgodę na przekazanie jej na Las Na Zawsze. My zadbamy o sadzonki, pokażemy jak sadzić i razem posadzimy Las Na Zawsze.

Zacznij od znalezienia kilku osób (minimum 5), bo sadzenie lasów to sport drużynowy. Ważne jest także, abyście w swoich kontaktach z gminą, zawsze przychodzili grupą. To czyni sprawę inicjatywą społeczną. Idźcie do gminy lub starostwa, do naczelnika/wydziału ewidencji gruntów – tam możecie dowiedzieć się gdzie jest odpowiednia ziemia. Taka, która jest i będzie własnością gminy (a więc jej mieszkańców) np. wszelkie nieużytki, otoczenie oczyszczalni ścieków, składowisk, obszary wokół uciążliwych obiektów. Popatrzcie po swojej gminie, pójdźcie na spacer. Rozejrzyjcie się. Niestety ważne jest, aby to był spory obszar (minimum pół hektara), bo w lesie drzew musi być odpowiednio dużo.

Gdy znajdziecie miejsce, napiszcie pismo – petycję do burmistrza/wójta/starostwa o przeznaczenie tego terenu na las. Zbierzcie pod pismem przynajmniej 50 podpisów – w szkołach jest mnóstwo wspaniałych ludzi, którzy w tym pomogą! Petycję złóżcie w kancelarii koniecznie zachowując potwierdzenie złożenia. Na pewno za sprawą trzeba będzie chodzić. Pytać. Dowiadywać się. Dzwońcie co tydzień. Bez waszego nacisku nic się nie zdarzy. Pamiętajcie, aby przychodzić w kilka osób. Pilotujecie sprawę, aż do zapadnięcia decyzji.

Gdy zapadnie pozytywna decyzja przejdziemy do sadzenia lasu. Skontaktujcie się z nami i razem ustalimy co sadzić i kiedy. Prawdopodobnie trzeba będzie trochę poczekać, bo lasy sadzi się tylko późną jesienią i wczesną wiosną. My przygotujemy sadzonki, przywieziemy i pokażemy jak sadzić raz na zawsze, a na koniec go ogrodzimy, bo świeżo posadzony las trzeba chronić przed zwierzętami, które uwielbiają młode pędy.

Udostępnij na:

Zobacz inne wpisy:

Co chcesz wyszukać?