TU ROŚNIE

od Polpharmy 11

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

lubelskie, Serock

Obszar:

0.85 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze od Polpharmy 11

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

lubelskie, Serock

Obszar:

0.85 ha
Las Na Zawsze od Polpharmy 11 powstał obok miejscowości Serock, około 45 km na północ od Lublina, w województwie lubelskim.

Działka w Serocku ma bardzo dobrą ziemię klasy IV i V. Była uprawiana (ostatnio kukurydza). Otoczona jest podobnymi polami i łąkami. Ma regularny kształt i graniczy z dwoma polnymi drogami.

Natomiast dla drzew jest to ciężki teren – nie ma grzybni. Dlatego też część sadzonek była z bryłką ziemi, a dla części przygotowaliśmy mikoryzę.

Działkę grodziliśmy po granicach, by ochronić sadzonki przed pojazdami sąsiadujących pól uprawnych oraz przed jeleniowatymi, które uwielbiają młode przyrosty liściastych sadzonek.

W tym sezonie, oprócz sadzonek z gołym korzeniem, po raz pierwszy używaliśmy sadzonek z bryłką ziemi. Ich korzenie są otulone wilgotną, mokrą ziemią i mają idealne miejsce na rozwój.

Na miejscu przygotowaliśmy wszystkie potrzebne narzędzia. Rozłożyliśmy sadzonki w czterech strefach. Przygotowaliśmy również mikoryzę dla sadzonek z gołym korzeniem – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Na samo sadzenie ruszyliśmy o świcie, by przygotować wszystko przed rozpoczęciem. A było duuużo pracy. W tym sezonie po raz pierwszy używaliśmy sadzonek z bryłką ziemi. Rozłożyliśmy sadzonki w czterech strefach. Zajęło nam to długo, bo sadzonki z bryłką ziemi są także duuuużo trudniejsze w transporcie, przenoszeniu, składowaniu. W sumie trzeba było zrobić kilkaset „kursów”, ale zdążyliśmy ze wszystkim na czas. Nawet szpadle stały w równiutkich rzędach.

Dzień był wietrzny. Piękny, słoneczny i jeszcze raz: wietrzny. W podmuchach wiatru nosiliśmy sadzonki, w podmuchach wiatru sadziliśmy cały dzień, w podmuchach wiatru świętowaliśmy meksykańską falą posadzenie nowego lasu. To nasz pierwszy posadzony las w województwie lubelskim!

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Grusza polna (Pyrus pyraster), Klon jawor (Acer pseudoplatanus), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)
Śliwa tarnina (Prunus spinosa)
Las pod patronatem firmy Polpharma

Co chcesz wyszukać?