TU ROŚNIE

Męcikał

Sezon:

wiosna 2021

Lokalizacja:

pomorskie, Męcikał

Obszar:

1 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Męcikał

Sezon:

wiosna 2021

Lokalizacja:

pomorskie, Męcikał

Obszar:

1 ha
Działka, na której sadziliśmy, już wcześniej należała do lasu – w 2017 roku przeszedł tędy huragan powalając wiele hektarów drzew. Gleba to przede wszystkim piachy, na których rosły bory sosnowe. Po kataklizmie teren został częściowo uprzątnięty, ale zostało sporo karp i martwego drewna. Gdzieniegdzie wkracza tu czeremcha amerykańska i brzoza. Całą działkę podzieliliśmy na trzy części, z czego fragment południowo-wschodni jest obszarem, na którym powstał LNZ Orange Flex. Na tym terenie sadziliśmy już jesienią 2020. Więc na wiosnę przyjechaliśmy właściwie na gotowe. Płot był postawiony, a największe kawałki martwego drewna usunięte. Las Orange został wyznaczony drewnianymi palikami w południowej części działki 276/97. Przywieźliśmy narzędzia, sadzonki i do roboty! Na początek teren podzieliliśmy na 5 części umieszczając w każdej proporcjonalne liczby sadzonek. Sadzenie każdego sektora zawsze zaczynaliśmy od dębów. One tworzą strukturę, „szkielet” nowego lasu. Kolejne gatunki były rozmieszczane zupełnie przypadkowo, w rozproszeniu. Ostatnim etapem było posadzenie na całym terenie krzewów. To był dzień. Wiał bardzo silny wiatr, temperatura sięgała 2 stopni Celsjusza, a do tego co chwilę padał deszcz. Chociaż nie było lekko, to entuzjazm był ogromny. Nikt się nie chował, nie udawał, nie odpoczywał godzinami. Mieliśmy świadomość zwiększających się opadów i cisnęliśmy. Już około godziny 15:00 wszystko było zrobione.

Posadzone gatunki:

Brzoza brodawkowata (Betula pendula), Dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), Grab pospolity (Carpinus betulus), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides), Śliwa tarnina (Prunus spinosa), Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)

Co chcesz wyszukać?