TU ROŚNIE

Szulborze-Kozy

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Szulborze-Kozy

Obszar:

2.05 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Szulborze-Kozy

Sezon:

wiosna 2023

Lokalizacja:

podlaskie, Szulborze-Kozy

Obszar:

2.05 ha
Las Na Zawsze Szulborze – Kozy powstał w pobliżu miejscowości Szulborze – Kozy, około 160 km na północny-wschód od Warszawy, na granicy z województwem mazowiecki, w województwie podlaskim.

Działka jest sklasyfikowana jako grunt leśny kategorii V i VI. Poprzedni właściciel wyciął las w październiku 2022 roku. Dookoła jest sosnowa uprawa leśna z domieszką brzozy.

Zakupiona działka jest długa i wąska. Jej łączna powierzchnia wynosi 2,05 ha. Teren podzieliliśmy na trzy części, które obsadzaliśmy przez trzy dni jednego tygodnia i jeden dzień w kolejnym.

Teren został tymczasowo ogrodzony płotem z siatki leśnej. Postawiliśmy cztery prostokątne gniazda, aby zwierzęta mogły bez problemu przemieszczać się. Sadzonki natomiast sadziliśmy na całym terenie, również poza obszarem ogrodzonym.

Kilka dni przed wydarzeniem przywieźliśmy sadzonki, które zabezpieczyliśmy przed wysychaniem korzeni. Sadzonki były z gołym korzeniem, jednak większość z nich miały już na sobie mikoryzę.

Na miejscu zgromadziliśmy potrzebne narzędzia. Dla niezmikoryzowanych jeszcze sadzonek przygotowaliśmy sami mikoryzę – grzybnia, która wspiera sadzonki w ich wzroście, poprzez ułatwienie im pobierania wody i substancji odżywczych z ziemi. Byliśmy gotowi do sadzenia!

Pierwszego dnia czteroosobowa załoga Lasu Na Zawsze sadziła przez cały dzień jedno najmniejsze gniazdo. Była piękna pogoda, która również przyszła drugiego dnia. Fruwać motyle i nawet jeden usiadł na nas podczas rozpoczęcia sadzenia. Dobry znak! W dobrych humorach, z pomocą naszego wieloletniego partnera praca szła szybko i zgodnie z planem. Przybicie piątek na koniec i jutro dalej…

Posadzone gatunki:

Buk pospolity (Fagus sylvatica), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Klon pospolity (Acer platanoides L.), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba)
Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)

Co chcesz wyszukać?