TU ROŚNIE

od Polpharmy 13

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

mazowieckie, Chełchy

Obszar:

1.08 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze od Polpharmy 13

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

mazowieckie, Chełchy

Obszar:

1.08 ha
Las Na Zawsze od Polpharmy 13 powstał w województwie mazowieckim, w miejscowości Chełchy, około 20 km na południowy-zachód od Ostrołęki i około 140 km na północny-zachód od Warszawy.

Kilka dni przed eventem, z dwóch szkółek przywieźliśmy kilka tysięcy sadzonek, które rozłożyliśmy na właściwe miejsca. Sadzonkom przycinaliśmy korzenie i dodatkowo moczyliśmy w specjalnym żelu z grzybami – aby sadzonki miały już na korzeniach mikoryzę , ułatwiającą m.in. pobieranie wody i składników pokarmowych. W ogrodzonych gniazdach sadziliśmy dużo gęściej niż na otwartej przestrzeni.

Dzień sadzenia lasu był szary, chłodny i wilgotny (jak wszystkie dni w tym tygodniu) a jednocześnie radosny i przyjemny (jak wszystkie dni w sezonie). Przyjechało mnóstwo ludzi. Tych już całkiem dorosłych i tych małych, dla których sadzimy lasy. I wiecie co? Ci mali pracowali fantastycznie! Nie przeszkadzał im deszczyk czy brak słońca.

Oprócz wyjątkowej atmosfery jeszcze jeden element czynił ten event unikalnym. Grzyby! Po prostu obrodziły podgrzybki! Znajdowaliśmy je zarówno idąc po sadzonki jak i kopiąc dołki. Naprawdę nie trzeba było się wysilać, aby zebrać łubiankę.

Praca przetykana zbieraniem grzybów i salwami śmiechu szła szybko do przodu. Chociaż działka ma ponad 400m długości (czyli sam spacer w tę i z powrotem zajmuje 10 minut) to już po kilku godzinach byliśmy na ostatnim gnieździe. Na koniec ustanowiliśmy oficjalny rekord długości mówienia słowa „las”. Udało się uzyskać 24 sekundy. Może nie brzmi to dumnie, ale to na pewno najlepszy wynik dotychczas. Będziemy kontynuować tę tradycję.

Posadzone gatunki:

Brzoza brodawkowata (Betula pendula), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba), Wiąz polny (Ulmus minor)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Leszczyna pospolita (Corylus avellana)
Las pod patronatem firmy Polpharma

Co chcesz wyszukać?