TU ROŚNIE

Wilkowyja

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

mazowieckie, Wilkowyja

Obszar:

0.68 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze Wilkowyja

Sezon:

jesień 2023

Lokalizacja:

mazowieckie, Wilkowyja

Obszar:

0.68 ha
Las Na Zawsze powstał w miejscowości Wilkowyja, w województwie mazowieckim, nieopodal Garwolina, godzinę drogi od Warszawy.

Dzień eventu był szary jak większość dni tego sezonu. Co nie znaczy, że nam było szaro. Działka znajduje się głęboko w lesie. Pierwszym wyzwaniem było odnalezienie jej i dotarcie na miejsce. Na szczęście wszyscy zdali ten egzamin!

Zaczęliśmy jak zawsze – od opowieści o sytuacji lasów w Polsce oraz szkolenia z sadzenia sadzonek z gołym korzeniem. A potem już do roboty. Rozpoczęliśmy od uporządkowania terenu. Na działce było bardzo dużo gałęzi, które pozbieraliśmy w stosy. Ułatwiło to poruszanie się po działce, ale także co ważniejsze, sterty gałęzi utworzyły naturalne schronienia dla małych zwierząt i ptaków bytujących w okolicy.

Zebrało się nas ponad trzydzieści osób, w tym pracownicy Oakywood, Cosibella, Roto, VBH Polska oraz wolontariusze. W takim towarzystwie praca była przyjemnością. Kopanie dołków i ich zasypywanie umilały rozmowy, wzajemne poznawanie się, wymiana poglądami. Ani się obejrzeliśmy a już było skończone.

Po sadzeniu na terenie postawiliśmy jeden karmnik dla sójek i napełniliśmy go żołędziami. Chociaż słowo „karmnik” nie do końca pokazuje nasze intencje, otóż sójki mają pomóc nam w naturalnym obsadzaniu lasu. Zbierają one żołędzie, roznoszą je po okolicy i zagrzebują w ziemi. Szacuje się, że około 70% „magazynów” zostaje w glebie i z nich wyrastają nowe dęby.

Niech rośnie na zawsze!

Posadzone gatunki:

Brzoza brodawkowata (Betula pendula), Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grusza polna (Pyrus pyraster), Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba), Wiąz polny (Ulmus minor)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Leszczyna pospolita (Corylus avellana)

Co chcesz wyszukać?