TU ROŚNIE

KPMG

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

podlaskie, Suchowola

Obszar:

1 ha

TU ROŚNIE

Las Na Zawsze KPMG

Sezon:

jesień 2022

Lokalizacja:

podlaskie, Suchowola

Obszar:

1 ha
Las Na Zawsze KPMG powstał w województwie podlaskim około 50 km na północ od Białegostoku.

Cała działka kupiona przez Fundację ma powierzchnię 1,448 hektara i kształt prostokąta. Podzieliliśmy ją na dwie części. Las Na Zawsze KPMG znajduje się na wschodniej części i ma powierzchnię 1 ha.

Działka jest oznaczona jako teren leśny, nawet na zdjęciach satelitarnych wygląda jak las, lecz jest to teren po wyrębie. Poprzedni właściciel wyciął stąd drzewa w 2020 roku. Natura nie próżnowała i natychmiast postanowiła wejść na ten teren. Pojawiło się sporo traw, krzewy kruszyny, siewki drzew oraz inwazyjna czeremcha amerykańska.

Działki nie grodziliśmy po granicach, zostawiając trochę przestrzeni, aby zwierzęta mogły się przemieszczać. Postawiliśmy dwa duże prostokątne gniazda ogrodzone płotem z siatki leśnej – to tam sadziliśmy większość sadzonek, tworząc chronione wyspy bioróżnorodności.

Drzewa i krzewy sadziliśmy w sposób nieuporządkowany, bez regularnych odstępów czy rzędów.

Las Na Zawsze KPMG powstał w dniu 20.10.22. Dzielnych ludzi z KPMG nie powstrzymało błoto ani spory odcinek do przejścia (autobus nie mógł wjechać w drogę polną, więc trzeba było iść pieszo). Po krótkiej rozmowie o lasach, rozgrzewce i instrukcji sadzenia ruszyliśmy do pracy. A było jej sporo. Każda sadzonka musiała mieć wykopany dołek, rozłożone odpowiednio korzenie, następnie powinna być przysypywana ziemią wraz z ubijaniem. Niby proste, ale powtórzenie tej samej czynności 1000 razy okazuje się niemałym wyzwaniem. Do tego walczyliśmy z czeremchą amerykańską, która niszczy rodzime gatunki i szybko się rozprzestrzenia. Jedynym sposobem na nią jest wykopywanie. Uff. Ciężka robota. Pracę umilały nam przelatujące nad głowami żurawie.

Posadzone gatunki:

Dąb szypułkowy (Quercus robur), Grab pospolity (Carpinus betulus), Jabłoń dzika (Malus sylvestris), Klon pospolity (Acer platanoides L.), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Topola biała (Populus alba), Wiąz szypułkowy (Ulmus laevis)
Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
Las pod patronatem firmy KPMG

Co chcesz wyszukać?